CLOSE

Blog Grid

Awesome blog grid

Самоил Стојановски, актер: Сами си ја ограничуваме слободата!

август, 4Вести

Самоил Стојановски е роден 1970 година. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности – Скопје во класата на проф. Владимир Милчин. На театарската сцена опстојува повеќе од три децении и има огромно сценско искуство со оглед на фактот дека е дете на даските што живот значат. Настапувал на многу домашни и меѓународни фестивали како „Стеријино позорје“ – Нови Сад, „МЕСС“ – Сараево, „Гавелини вечери“ – Загреб, МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп… Се јавува како организатор во проектите „Крајот на играта MMI“ (2001) и „Подзатворена врата“ (2003), како асистент на проектите „Подзатворена врата“, „Филип Втори“ (2007) и „Децата на сонцето“ (2009).  На Караванот на слободата на 5 ти август во Велес ќе настапи со монологот на Робеспјер од драмата „Смртта на Дантон“ на Георг Бихнер, изведуван за време на студентските протести во Белград во 1968 година. Continue reading

Шутка рома рап: Слободата не познава граници!

август, 3Вести

Шутка рома рап – бенд кој е многу попознат за фестивалските сцени и публиката надвор од земјава, отколку во сопствената татковина. Слично на англиските Asian Dub Foundation, бендот е настанат како резултат на проект на граѓанска организација, по што продолжува успешно да се развива и со својата музика да ја плени публиката ширум Европа. Како дел од програмата на Караванот на слободата, кој го организира ЦИВИЛ – Центар за слобода,  ќе настапат во три градови во земјата: во Прилеп на 19 август, во Куманово на 2 септември и во Скопје на еден од трите големи концерти на Караванот на крајот на септември 2016.  Continue reading

Post Image

Караванот на слободата со голем концерт во Велес

август, 1Вести

Бени и Нон стоп, Ле ман и Лазар Ставров на Караванот на слободата во Велес. Првиот од серијата 9 големи концерти и 27 мултимедијални настани, што ќе ги реализира ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од УСАИД, е закажан за петок, 5 ти август,  во Младинскиот парк (Амфитеатар) во Велес. Continue reading

Post Image

Караванот на слободата дел од програмата на „ДримОН“

август, 1Вести

Со мултимедијален настан, којшто има цел да го искористи влијанието на уметноста и културата и да ја разбуди граѓанската свест и граѓанското учество, Караванот на слободата од ЦИВИЛ – Центар за слобода, во саботата (30 јуни) беше дел од четвртото издание на фестивалот „ДримОн“ во Струга. Тимот на ЦИВИЛ, во текот на денот делеше информативен материјал и разговараше со стружани, промовирајќи ги целите на Караванот на слободата. Мултимедијалниот настан се одржа вечерта со почеток од 20:00 часот на малата сцена на плоштадот во Струга. Continue reading

Post Image

Караванот на слободата со програма и на Дримон фестивалот во Струга

јули, 29Вести

Утревечер, (сабота 30 јули), на плоштадот во Струга, во рамките на Дримон фестивалот, ЦИВИЛ – Центар за слобода и Караванот на слободата ќе настапат со своја програма. Настанот започнува во 20 часот со ди-џеј сет на CIVIL Art Crew. Ќе следуваат поетски читања на Елена Пренџова и Теута Ајдини – Јегени, видео проекции на прилози на серија на наградени граѓански новинари, како и проекција на видео – арт филмот „Жнејачот “ на Џабир Дерала.   Continue reading

Поддржувачите на Караванот на слободата со пораки за слободата

јули, 26Вести

На промоцијата на проектот Караван на слободата, кој го спроведува ЦИВИЛ – Центар за слобода, со поддршка од УСАИД, присуствуваа голем број уметници – музичари, поети, сликари… Дел од нив, во кратки видео изјави потенцираа што за нив претставува слободата.

Целта на Караванот на слободата е преку влијанието на уметноста и културата да ја разбуди граѓанската свест и да го мотивира и мобилизира граѓанското учество во процесот на донесување на одлуки на локално и национално ниво.

Post Image

Тргна Караванот на слободата, одржани промоции во Скопје, Тетово, Прилеп и Струмица

јули, 26Вести

Караванот на слободата, кој со поддршка на УСАИД го спроведува ЦИВИЛ – Центарот за слобода, стартуваше и официјално минатата недела со скопската промоција во „Менада“.  На прес – конференцијата за медиумите, беше најавен проектот, предвидените активности, како и можноста за вклучување на сите оние кои создаваат ангажирана уметност. Continue reading

CLOSE
Chill The Funkle Gods In Other People Chillstep part two Matt Corby - Brother (Kygo Remix) Dream Away (Instrumental)