CLOSE

Blog Grid

Awesome blog grid

Пренџова: Стихови за родовата рамноправност и за освестување на жените!

мај, 18Uncategorized

Македонија годинава за првпат ќе учествува на Меѓународниот саем на книгата во Варшава, Полска, што ќе се одржи од 17 до 21 мај. Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, на македонскиот штанд ќе изложи околу 300 изданија од областа на книжевноста, културата и уметноста, избрани публикации од капиталните издавачки проекти „135 тома македонска книжевност“ (во оригинал и на англиски јазик) и антологии на македонската книжевност, преведени на шест странски јазици (руски, француски, германски, шпански, кинески и арапски). Continue reading

Фестивал на живите статуи и останатите

април, 25Вести

Овој петок и сабота, на 28 и 29 април во Скопје, се одржува несекојдневен фестивалски спектакл на живи статуи – „Урбан Фест“, во организација на „Театроск“ – продукција за улична уметност од Скопје. Во двата фестивалски дена, артисти од речиси цела Европа, кои се веќе со години успешни и докажани на светско ниво во областа на уметноста на живите статуи, ангажирани преку целата година на најразлични фестивали.

Во разговор со организаторите на Урбан фест, откриваме дел од деталите на програмата и целите на овој настан.Војо Цветановски, познат актер и пантомимичар, воедно еден од „моторите“ на овој најнов фестивал на скопската сцена, се надева дека тој ќе прерасне во традиција. Continue reading

Post Image

Урбан фест: Живи статуи, музика и улична уметност идниот викенд во Скопје

април, 19Вести

На 28 и 29 април (петок и сабота) во Скопје за првпат ќе се одржи несекојдневен фестивалски спектакл на живи статуи – „Урбан Фест“. Фестивалот е под покровителство на Општина Центар, а во организација на „Театроск“ – продукција за улична уметност од Скопје. Continue reading

Post Image

„Симбиоза“: Песни за фузија на различностите

април, 13Вести

Вокалниот ансамбл „Симбиоза“ вечерва ќе настапи во Струга  во холот при Центарот за култура „Браќа Миладиновци“, со почеток од 20 часот. За идејата за формирање на еден мултиетнички и мултикултурен хорски состав, ЦИВИЛ Медиа разговараше со диригентот Бехар Весели. Continue reading

Хелоу, новинари!

февруари, 23Вести

Вчерашното доделување на наградите на Здружението на новинарите  на Македонија и отворањето на Клубот на новинарите протече во навистина весела атмосфера. По свечениот дел, настанот го збогатија и настапите на Пеце Суперхикс и Амон Мра со нивните бендови, кои освен одличната свирка, им пружија и многу забава и хумор на присутните. Continue reading

Независниот македонски театар во меѓународен поход

февруари, 22Вести

Актерот Перо Арсовски и режисерката Нина Николиќ, продолжуваат да жнеат успеси со својата независна театарска продукција и претставата „Разговор во четири очи“, поставена според драмскиот текст на Ингмар Бергман. Тие утре заминуваат на две гостувања, во Белград, Србија и на меѓународен фестивал во Русија. Одличен повод за разговор со овие наши истакнати уметници, кои ни откриваат детали за нивните последни ангажмани. Continue reading

Post Image

Солидарност: Музичарите со концерт за колегите кои ја изгубија опремата во пожар

февруари, 9Вести

Иницијативата Friends2Friends (Пријателите за пријателите), со поддршка на граѓанската иницијатива Мрдни со прст / Lëviz me gisht , огранизира хуманитарен концерт за поддршка на музичарите, на кои неодамна им изгоре студиото и музичката опрема во зградата на „Макотекс“ во Скопје. Continue reading

CLOSE
Chill The Funkle Gods In Other People Chillstep part two Matt Corby - Brother (Kygo Remix) Dream Away (Instrumental)