Пренџова: Стихови за родовата рамноправност и за освестување на жените!

Македонија годинава за првпат ќе учествува на Меѓународниот саем на книгата во Варшава, Полска, што ќе се одржи од 17 до 21 мај. Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, на македонскиот штанд ќе изложи околу 300 изданија од областа на книжевноста, културата и уметноста, избрани публикации од капиталните издавачки проекти „135 тома македонска книжевност“ (во оригинал и на англиски јазик) и антологии на македонската книжевност, преведени на шест странски јазици (руски, француски, германски, шпански, кинески и арапски). Continue reading

Академик Ќулавкова: Редно беше да се реагира, со години се молчи!

Педесетина македонски автори потпишаа „Проглас за достоинство на македонскиот писател и на македонската книжевност“, како директна реакција на резултатите од конкурсот на Министерството за култура во областа на издаваштвото.  Continue reading

„Аудиција“: Приказни, слики и звуци во движење

Театарската претстава „Аудиција“ e претставува творба на млади ентузијасти од Куманово, со цел да се прикаже секојдневието на младите луѓе од сите етнички припадности во Македонија, ќе се игра во сабота, на 28-ми јануари,  во Младинскиот културен центар (МКЦ),  со почеток во 20:00 часот. Continue reading

Експертите и политичарите утре на дебата за предизвиците во изборниот процес

Post Image

На дебатата „Предизвиците во изборниот процес во Република Македонија“, која ќе се одржи утре, на 11 ноември со почеток во 12 часот во хотелот Сити Парк во Скопје, говорници ќе бидат Драган Малиновски – поранешен претседател на Државната комисија за спречување на корупција, Малинка Ристевска – Јорданова од Институтот за европска политика, Миша Поповиќ од Институтот за демократија – Социетас Цивилис, Марија Ристеска од Центарот за истражување и креирање политики и Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии. Continue reading

Предизвиците во изборниот процес – тема на дебата на Караванот на слободата

Post Image

ЦИВИЛ – Центар за слобода и Караванот на слободата продолжуваат со серијата дебати „Македонија: со или без слобода“. Овој петок, на 11 ноември со почеток во 12 часот во хотел Сити Парк, ќе се одржи дебата на тема „Предизвиците во изборниот процес во Република Македонија“. Continue reading

Жерновски: Центар е изложен на серија притисоци од централната власт!

За дебатата „Градоначалниците и слободата“, дел од активностите на Караванот на слободата, кој во изминативе три месеци организираше повеќе видови активности во над 40 општини низ целата земја, ЦИВИЛ Медиа направи видео-интервјуа со исти прашања, со градоначалниците и Андреј Жерновски (Центар), Илчо Захариев (Штип), Ратко Димитровски (Кочани) и Изет Меџити (Чаир) . Continue reading

Бени и Нон Стоп со жесток настап на концертот во Скопје

По отворањето на големиот мултимедијален настан на Караванот на слободата во Скопје на 1 октомври со настапот на Кристина Арнаудова, на сцената на Јадран сквер настапија Бени и Нон Стоп, кои ја вжештија до усвитување атмосферата и ја разиграа публиката. Свирката на еден од најпопуларните македонски состави, кој на сцената донесе комбинација на своите популарни хитови со хитови на други изведувачи  не остави никого рамнодушен.

Последниот од низата концерти кои Караванот на слободата ги одржа изминатиов период. Настанот во Скопје, на кои настапија повеќе бендови, поети и визуелни уметници беше многу повеќе од обичен концерт, прераснувајќи во слободарски маратон на уметноста за кој уште долго ќе се зборува. Во продолжение следи дел од атмосферата за време на настапот на Бени и Нон Стоп. Continue reading

Жешка атмосфера на Караванот на слободата во Штип

Post Image

Позитивна енергија, жешка атмосфера и разиграни штипјани е епилогот од синоќешниот концерт во Штип. Студеното време не претставуваше пречка за многубројната публика, на плоштадот во Штип, да ужива во шестиот мултимедијален настан на Караванот на слободата. Одличните настапи на „Бла Бла Бла…“, „Стринг Форсис“ и Тони Зен ги разиграа штипјани и предизвикаа громогласни аплаузи.  Continue reading

Караванот на слободата низ источна Македонија

Post Image

Во четврток, 22 септември 2016, Караванот на слободата ќе ги посети општините Чешиново, Карбинци, Кочани, Радовиш и Свети Николе, каде ќе се промовира големиот мултимедијален настан, кој ќе се оддржи наредниот ден, 23 септември, во Штип. Настаните ќе започнат во 12 часот на плоштадот во Штип, каде тимот на ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција, на која ќе ја презентира програмата за претстојните настани на Караванот. Караванот потоа ќе продолжи кон соседните општини Чешиново, Карбинци, Кочани, Радовиш и Свети Николе каде, активистите на ЦИВИЛ ќе разговараат со граѓаните и ќе ги презентираат целите и програмата на Караванот. Подоцна во текот на денот и вечерта во Кочани ќе се одржат музички и поетски настани, почнувајќи од 18 часот. Continue reading