Пренџова: Стихови за родовата рамноправност и за освестување на жените!

Македонија годинава за првпат ќе учествува на Меѓународниот саем на книгата во Варшава, Полска, што ќе се одржи од 17 до 21 мај. Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, на македонскиот штанд ќе изложи околу 300 изданија од областа на книжевноста, културата и уметноста, избрани публикации од капиталните издавачки проекти „135 тома македонска книжевност“ (во оригинал и на англиски јазик) и антологии на македонската книжевност, преведени на шест странски јазици (руски, француски, германски, шпански, кинески и арапски). Continue reading

Фестивал на живите статуи и останатите

Овој петок и сабота, на 28 и 29 април во Скопје, се одржува несекојдневен фестивалски спектакл на живи статуи – „Урбан Фест“, во организација на „Театроск“ – продукција за улична уметност од Скопје. Во двата фестивалски дена, артисти од речиси цела Европа, кои се веќе со години успешни и докажани на светско ниво во областа на уметноста на живите статуи, ангажирани преку целата година на најразлични фестивали.

Во разговор со организаторите на Урбан фест, откриваме дел од деталите на програмата и целите на овој настан.Војо Цветановски, познат актер и пантомимичар, воедно еден од „моторите“ на овој најнов фестивал на скопската сцена, се надева дека тој ќе прерасне во традиција. Continue reading

ГОНГ, Хрватска: Отпор, движење, промени…

Post Image

Во тек е регионалната мултимедијална изложба „Отпор, движење, промени: Фрагменти од уметничките и активистичките практики од крајот на осумдесеттите до денес“ во Загреб, Република Хрватска. Continue reading

Урбан фест: Живи статуи, музика и улична уметност идниот викенд во Скопје

Post Image

На 28 и 29 април (петок и сабота) во Скопје за првпат ќе се одржи несекојдневен фестивалски спектакл на живи статуи – „Урбан Фест“. Фестивалот е под покровителство на Општина Центар, а во организација на „Театроск“ – продукција за улична уметност од Скопје. Continue reading

„Симбиоза“: Песни за фузија на различностите

Post Image

Вокалниот ансамбл „Симбиоза“ вечерва ќе настапи во Струга  во холот при Центарот за култура „Браќа Миладиновци“, со почеток од 20 часот. За идејата за формирање на еден мултиетнички и мултикултурен хорски состав, ЦИВИЛ Медиа разговараше со диригентот Бехар Весели. Continue reading

Хелоу, новинари!

Вчерашното доделување на наградите на Здружението на новинарите  на Македонија и отворањето на Клубот на новинарите протече во навистина весела атмосфера. По свечениот дел, настанот го збогатија и настапите на Пеце Суперхикс и Амон Мра со нивните бендови, кои освен одличната свирка, им пружија и многу забава и хумор на присутните. Continue reading

Независниот македонски театар во меѓународен поход

Актерот Перо Арсовски и режисерката Нина Николиќ, продолжуваат да жнеат успеси со својата независна театарска продукција и претставата „Разговор во четири очи“, поставена според драмскиот текст на Ингмар Бергман. Тие утре заминуваат на две гостувања, во Белград, Србија и на меѓународен фестивал во Русија. Одличен повод за разговор со овие наши истакнати уметници, кои ни откриваат детали за нивните последни ангажмани. Continue reading

Солидарност: Музичарите со концерт за колегите кои ја изгубија опремата во пожар

Post Image

Иницијативата Friends2Friends (Пријателите за пријателите), со поддршка на граѓанската иницијатива Мрдни со прст / Lëviz me gisht , огранизира хуманитарен концерт за поддршка на музичарите, на кои неодамна им изгоре студиото и музичката опрема во зградата на „Макотекс“ во Скопје. Continue reading

Академик Ќулавкова: Редно беше да се реагира, со години се молчи!

Педесетина македонски автори потпишаа „Проглас за достоинство на македонскиот писател и на македонската книжевност“, како директна реакција на резултатите од конкурсот на Министерството за култура во областа на издаваштвото.  Continue reading

„Црно на бело“ на Лидија Димковска преведена на повеќе од десет јазици

Post Image

Најновата поетска збирка на Лидија Димковска, „Црно на бело“, која пред неполна година ја објави издавачката куќа „Или – Или“, веќе е препеана и објавена на повеќе од десет јазици.  Continue reading